meplus-ret-tm.png Gereklidir

Rob Hill 2005

Great Comebacks<sup>®</sup> Onur Ödülü Sahibi - Kanada

Rob Hill 1994’e kadar hayatında bir gün bile hasta olmamıştı.


İlk maratonunu ikinci sınıfta tamamlayan 23 yaşındaki amatör koşucu ve maceracı, titiz bir egzersiz programı uyguluyordu.

Zayıf düşürücü, kramp ve acıyla dolu bir ishalden sıkıntı çekmesinin ardından, Rob’a ülseratif kolit ile inflamatuvar bağırsak hastalıklarıyla nükseden Crohn hastalığı teşhisi kondu.

Sonraki bir buçuk yıl boyunca Rob’un durumu daha da kötüye gitti. Kilosu yaklaşık 84’den, en rekor zamanında 48’e düştü ve kalın bağırsaklarının alınması gerektiği netleşti. “Kalın bağırsağımı mı, yoksa hayatımı mı kaybedeceğim sorusu ile karşı karşıya kalınca, kararı vermek zor olmadı” diyor.

Hasta olana kadar, o zamana kadar durumu aile içerisinde hiç konuşulmayan, teyzesinde de Crohn hastalığı olduğunu bilmiyordu. Rob’un düşüncesi “Ostomiyle yaşamak, bana verilen ikinci bir şanstı ve bunu ziyan etmeyecektim” şeklinde oldu.

Sekiz yıl önceki hayat değiştiren ameliyatının ardından Rob, bağırsak hastalıkları ve ostomiyle yaşamak alanında etrafında dönen sosyal dışlamayla mücadele etmeye karar verdi.

Rob Hill Haziran 2002’de Mt. Elbrus zirvesinde, Avrupa’nın en yüksek noktası.

Yedi Zirveler’e, her kıtadaki en yüksek dağlara tırmanan ilk Crohn ve ostomi hastası olmak ve bunu yaparak İBH (İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı) ve ostomi hakkında bilinçlendirmek için kişisel bir çalışma başlattı. Geçtiğimiz 20 yılda Yedi Zirveler’e başarıyla tırmanan insan sayısı 300’den azdır. Bu herkes için büyük bir zorluk teşkil ederken, vücudu için su ve besin emilimini yapan bağırsakları olmayan biri için özellikle büyük bir başarıdır.

“Bundan bahsetmenin ve bir şeylerin arkasına saklanmamanın bir sakıncası yoktur”.


ConvaTec’in Great Comebacks® Programının Küresel Büyükelçisi olarak ve kendi Bağırsak Hastalıkları Eğitimi ve Bilinçlendirme Topluluğu (IDEAS) yoluyla Rob; ostominin, bir iç organın alınmasından çok, ikinci bir şans ve hayallerinin peşinden gitme fırsatı olduğuna örnek teşkil etti. Rob bugün, “bundan bahsedilebilir, bu ardına saklanılması gereken bir durum değildir” mesajını vererek bağırsak hastalıklarıyla yaşayan insanlar için engelleri ortadan kaldırmaya devam ediyor.

Rob, durumunun zayıflatıcı etkilerine bağlı olarak merdivenleri zar zor çıkıyorken bugün, “Cesaret Olmadan Başarıya Ulaşılamaz” adlı kampanyasıyla Yedi Zirveler’in hepsine başarıyla tırmanmıştır.

• Haziran 2002, Elbruz Dağı, 5,633 m, Rusya/Gürcistan, Avrupa

• Eylül 2003, Kilimanjaro Dağı, 5,963 m, Tanzanya, Afrika

• Ocak 2004, Aconcagua Dağı, 6,962 m, Arjantin, Güney Amerika

• Haziran 2005, Denali/Mt. McKinley Dağı, 5,895 m, Alaska, ABD, Kuzey Amerika

• Ocak 2006, Vinson Massif Dağı, 4,897 m, Antarktika

• Nisan 2007, Carstensz Piramidi, 4,884 m, Endonezya, Okyanusya

• Mayıs 2010, Everest Dağı’nın Nepal ve Tibet sınırında bulunan Güney Tepesi, 8,850 m, Asya

meplus-ret-tm.png
me+ ile sizi siz yapan şeyleri yapmaya tekrar başalyabilirsiniz.

me+™ sistemine üye olduğunuzda size özel danışmandan, ürün, yaşam tarzı ve beslenme gibi konularda geniş bilgiye kadar ihtiyacınız olan tüm değerli kayak ve destek parmaklarınızın ucundadır. Tek başınıza keşfetmek zorunda değilsiniz. Hemen bugün katılın ve sizi siz yapan şeyleri tekrar yapmaya başlamanıza yardım etmemize izin verin.