meplus-ret-tm.png Gereklidir

Randy Henniger 2011

Great Comebacks® Ödül Sahibi - Amerika Birşleşik Devletleri

30 yaşındayken ve yeni evlenmiş ve iki çocuk babası olmuşken Randy Henniger’a 3. evre kolon kanseri teşhisi konmuştu.


Bir yıl boyunca Randy ağır ağrı ve kanamalar yaşamaktaydı ve eşi onu bir doktora görünmesi konusunda teşvik etti. Ona, kanserinin hâlihazırda lenf düğümlerine sıçradığı ve iki yıldan uzun yaşaması için yalnızca %30 şansı olduğu söylendi. Yalnızca bir hafta sonra Randy, kolon ve rektumunun alt kısmının alınması için ameliyat oldu ve durum kalıcı kolostomi ile sonuçlandı.

“Her şey oldukça hızlı gelişiyordu ve çok az bilgi ya da yönlendirmeye rağmen sağlığım konusunda acilen vermem gereken kararlarla yüzleşiyordum. Neler olup bittiğini tam anlamıyla anlamak için hiç fırsatım olmadı. Eğer olsaydı, belki de korkup vazgeçerdim” diyor Randy.

Ameliyattan sonra Randy altı hafta boyunca radyasyon terapisi ile tedavi edildi ve bu tedavi ciddi ağrı ile sonuçlandığı gibi, idrar yollarını da etkiledi. İlerleyen yıllarda radyasyonun sebep olduğu problemlerin düzeltilmesi için birden fazla ameliyata girmek zorunda kaldı. Doktorlar iyimser yaklaşmıyordu. Kendisine yapmaktan hoşlandığı açık hava faaliyetlerinde bir daha bulunamayacağı ve hatta çocuklarını kucağına alıp kaldıramayacağı bile söylendi. Kısmen de olsa, Randy’nin geliştirdiği kararlılık ve cesaret sayesinde ona bildirilen öngörüler doğru çıkmadı.

“Ameliyattan sonra fark ettim ki, kariyerimde yükselmek ya da o yeni arabayı satın alabilmek gibi önemli olduğunu düşündüğüm çoğu şey aslında önemsizdi. Aileme ve diğer insanlara yardım etmeye odaklanmaya başladım.”

Şimdi, 26 sene sonra, Randy tam bir açık hava delisi; düzenli olarak tırmanış, tüple dalış ve sörf yapıyor. Amerika kıtasının 4,4 km yüksekliğindeki en yüksek dağı olan Whitney Dağı’nın tepesine yalnızca bir değil, tam iki kere başarıyla tırmandı!

“Ameliyattan sonra fark ettim ki, kariyerimde yükselmek ya da o yeni arabayı satın alabilmek gibi önemli olduğunu düşündüğüm çoğu şey aslında önemsizdi. Aileme ve diğer insanlara yardım etmeye odaklanmaya başladım” diyor Randy.

Randy kendisini, sörf yapmaktan en az kendisi kadar zevk alan oğulları Jeff ve Josh’la daha fazla vakit ayırmaya adadı. San Diego’daki Denizcilik Tıp Merkez’inde Yaralı Savaşçı Programına katılarak kanser, doğuştan gelen bozukluklar ya da savaş travmalarından fiziksel olarak mustarip hizmet üyelerini yönlendirmek amacıyla çalışmakta ve yarı zamanlı sörf eğitmenliği yapmakta. Randy onlara, tüm bu zorlukların üstesinden nasıl gelebileceklerini ve sörf yapabileceklerini anlatıyor! Ve Randy, bir dalganın üzerinde durmanın keyfi için zorlu meydan okumalara göğüs geren bu kahraman hizmet üyelerinin cesaretinden sürekli olarak ilham aldığını da dile getiriyor. Yakın zamanda Randy, bir hizmet üyesine ve 11 yaşındaki kızına sörf dersi verdi. Baba, sağ dizinin altını kaybetmişti.

“Ben umudu temsil ediyorum. Şans milyonda bir olduğunda bile insanlara, onların o bir kişi olabileceklerini söylüyorum, bu uğurda savaşmak ise onlara kalıyor. Bu, hayatın için savaşmak demektir ve kimsenin senden daha fazla kaybedebileceği yoktur.”

“Baba defalarca başarısız oldu ve duyduğum tek şey, dersler esnasında kızıyla paylaştığı heyecanlı gülüşlerdi. Kızı, sörf tahtasının üzerinde babasına doğru gitmekten büyük heyecan duyuyordu. Ayağa kalktığında ve dalgayla birlikte tüm yolu geldiğinde ikisinden mutlu kimse yoktu. Bu, çok duygulandırıcı bir baba / kız anısıydı!” diyor Randy.

Randy teknoloji şirketinde çalışmadığında ya da sörf eğitmenliği yapmadığında, kanser hastaları ve onların aileleri ile kendi tecrübelerini paylaşarak onlara umut veriyor ve durumlarını kavramalarına yardımcı oluyor. Randy, Kolon Kanseri Sosyal Birlik Kardeş Programında, Amerika Kanser Topluluğu’nda ve Hoag Hastanesi ile St. Joseph Hastanesi’nde kanserden sonra hayatta kalan insanlar için düzenlenen programlarda faal bir rol almakta.

“Ben umudu temsil ediyorum. Şans milyonda bir olduğunda bile insanlara, onların o bir kişi olabileceklerini söylüyorum, bu uğurda savaşmak ise onlara kalıyor. Bu, hayatın için savaşmak demektir ve kimsenin senden daha fazla kaybedebileceği yoktur.”

Randy, eşi Trish ile birlikte Folsom, Kaliforniya’da yaşıyor. Great Comebacks® Programı kapsamında daha fazla insanla bir araya gelip, onlara ostominin “çok da önemli olmadığını” göstermeyi umut ediyor. Ve belki de onların bazılarını sörf tahtası üzerine çıkmaları konusunda ikna etmeyi hedefliyor.

  
meplus-ret-tm.png
me+ ile sizi siz yapan şeyleri yapmaya tekrar başalyabilirsiniz.

me+™ sistemine üye olduğunuzda size özel danışmandan, ürün, yaşam tarzı ve beslenme gibi konularda geniş bilgiye kadar ihtiyacınız olan tüm değerli kayak ve destek parmaklarınızın ucundadır. Tek başınıza keşfetmek zorunda değilsiniz. Hemen bugün katılın ve sizi siz yapan şeyleri tekrar yapmaya başlamanıza yardım etmemize izin verin.