meplus-ret-tm.png Gereklidir

Alexander Coe 2011

Ina Brudnick Ödül Sahibi - Amerika Birleşik Devletleri

Çinde doğmuş olan Alex Coe, doktorların çekme prosedürüyle tedavi denemesi sonucu anüsünün işlev görmemesinden dolayı dışkısını tutamamaktaydı.


Prosedür, Alex’in 10 yaşına kadar çözülemeyen komplikasyonlar yaşamasına neden oldu. O tarihe kadar evlat edinildi ve Ohio’ya yerleşti. Long Island’daki Schneider’s Çocuk Hastanesi’nde bir kalın bağırsak ekibi önceki işlemlerden kaynaklanan komplikasyonları çözebilmişti. Kendisine sonradan dışkısını tutabilme yetisi kazandırmak amacıyla lavman gereçlerinin kullanımının yanı sıra diyet ve ilaç bilgisi de verildi. Bugün 22 yaşındaki Alex, annesi ve bakım ekibi üyelerince her gün sağlanan kaynak ve destekten dolayı minnettar.

“Annemin beni daima spor ve aktivite yapmaya teşvik etmesine minnettarım, çünkü bu şekilde durumum bana asla geri adım attıramadı. Bence insanlar bazen aktif olmaktan korkuyor; ama doğru yaklaşımla insan her şeyi yapabilir” diyor Alex.

Bağırsak yönetim programı ve çekme işlemi sağlığı üzerinde hatırı sayılır ölçüde olumlu bir etki yapmış ve Alex’e pediatrik kolorektal cerrahi okuması için teşvik edici olmuştur. Bağırsak sorunları olan çocuklar ve gençler için bir rol model olmaya kendini adadığı, Ohio State Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisi. Her yıl Youth Rally yaz kampında gönüllü olarak danışmanlık yapıyor ve eğitim amaçlı olarak deneyim ve bilgilerini paylaşarak gençlere yol gösteriyor.

“Annemin beni daima spor ve aktivite yapmaya teşvik etmesine minnettarım, çünkü bu şekilde durumum bana asla geri adım attıramadı. Bence insanlar bazen aktif olmaktan korkuyor; ama doğru yaklaşımla insan her şeyi yapabilir”.

Alex, annesinin desteğiyle son zamanlarda Çin’deki karmaşık bağırsak işlemleri ve ostomi uygulamaları için sponsorluk sağlamak için hayır (www.crkidschina.com) işine başladı. Cincinnati Çocuk Hastanesi Medikal Merkezi’nde 2000 yılındaki çekme ameliyatını yapan doktorlarla, pediatrik tıbbi destek ürünlerinin ülkedeki pek çok alana dağıtımının koordinasyonu için işbirliği yapıyor.

“Çin’de pediatrik ostomi destek ürünlerine erişim zor olabiliyor. Daha fazla bebeğin kendilerine uygun ürünleri kullanabilmeleri için, ostomi cihazlarının bağışlanması ve gönderilmesine çalışıyoruz. Benim topluluğum da ayrıca, elektronik kas simülasyonunun daha etkin olmasını ve bu sayede doktorların anoplasti uygularken büzücü kas mekanizmasını daha kolay tespit edebilmesini amaçlamakta” diyor Alex.

Geçen yıl Ohio Üniversitesi’nde evlatlık alınan ya da evlatlık alınan birinin yakını olan öğrenciler için bir örgüt kurdu. Örgüt, film geceleri ya da buz pateni turları gibi sosyal aktivitelerin yanı sıra öğrencilere evlatlık edinilmelerinden dolayı yaşanan sorunları tartışma imkânı sunuyor. Alex, evlatlık edinmeye ilişkin çalışmalarıyla, bağırsak sorunları yaşayan Çinli çocukların tıbbi ekipmanlara erişimini geliştirme çabalarını bir arada kullanabileceği bir alan yaratmayı umuyor.

Alex aynı zamanda üniversitedeki buz hokeyini, lakrosu, kaya tırmanışını ve yerel düzeyde gençler için mentorluk yapmayı seviyor. Yeni kardeşi Mark’ın ailesine katmaktılmasından gurur duyuyor. Ciddi bir kalın bağırsak sorunu yaşayan Mark da benzer şekilde 2006 yılında evlatlık alınmıştı.

“Bir hasta olarak diğerleri için bilgi ve destek almada bir numaralı kaynak oluyorsunuz. Bağırsak sorunları yaşayan insanlarla iletişim halinde olmayı çok büyük bir sorumluluk olarak görüyorum. Büyürken ‘yalnız kovboy’ olmaktan da öte, sağlık sorunlarımla tek başıma başa çıkmam gerekiyormuş gibi hissettim. Şimdiyse o zamanlar daha açık olmayı, böylece bağırsak sorunlarını savunabilmiş olmayı dilerdim” diyor Alex.

meplus-ret-tm.png
me+ ile sizi siz yapan şeyleri yapmaya tekrar başalyabilirsiniz.

me+™ sistemine üye olduğunuzda size özel danışmandan, ürün, yaşam tarzı ve beslenme gibi konularda geniş bilgiye kadar ihtiyacınız olan tüm değerli kayak ve destek parmaklarınızın ucundadır. Tek başınıza keşfetmek zorunda değilsiniz. Hemen bugün katılın ve sizi siz yapan şeyleri tekrar yapmaya başlamanıza yardım etmemize izin verin.