meplus-ret-tm.png Gereklidir

Bo Parrish 2012

Great Comebacks<sup>®</sup> Ödül Sahibi - Amerika Birşleşik Devletleri

30 Mart 2006’da Bo Parish, alması gerekeceğini asla düşünmediği bir kararı alma durumuyla karşı karşıya kaldı. O hayatı seçti!


12 yaşındayken Bo’ya Crohn hastalığı tanısı kondu. Sonraki 13 yıl boyunca Bo herşeyiyle, hastalıkla ve hastalığın şiddetlenmesi ve azalması döngüsüyle mücadele etti. Birden fazla defa kendisine cerrahi müdahale önerildi, fakat o “bir torba” ile yaşama düşüncesinden korktuğu için hep direndi.

“Kendime her derecedeki ağrı, ishal ve ateşlenmenin, bir ucube gibi yaşamaktan daha iyi olacağını söyleyip durdum. Şimdi geriye dönüp baktığımda, gururumun beni akıllıca bir karar almaktan nasıl da alıkoyduğunu görebiliyorum” diyor.

“En çok korktuğum şey gerçekleşti.”

Vücudunun işlevini yitirdiği güne kadar direndi. Ağrısı ağırlaştığında Bo bir arkadaşıyla Kanada’da seyahat etmekteydi. Komaya girmeden ve acil servis bölümüne koşturmadan hemen önce, karnının şişmekte olduğunu hissetti.

Sonrasında “En çok korktuğum şey gerçekleşti” dedi.

YBÜ’de (Yoğun Bakım Ünitesi) geçen üç hafta ve akabinde bir diğer ayın sonunda, 2006 yazında, nihayetinde Bo’nun Nashville’e dönmesine izin verildi. Vücudunun ortasında “açık bir boşluk” ile ayrılan Bo, uzun süreli iyileşme süreci başladığında oldukça güçsüz durumdaydı.

“Eve geri döndüğümde, beni bir ostomi hastası olarak yeni yaşantımla tanıştıran inanılmaz bir WOC hemşiresi ile karşılaştım,” diyor Bo. “İlk hafta boyunca ailemden ve arkadaşlarımdan, beni yalnızca daha da bunaltan yoğun bir sevgi ile karşı karşıya kaldım. Yeni keşfettiğim tutkum olan triatlon ile beni tanıştıran da o arkadaşlarımdan biriydi!”

Bir gün evine ziyarete gelen arkadaşı, gelmeden önce bir triatlon yarışmasını tamamlamıştı. Arkadaşı tecrübesini anlattıkça, Bo o tecrübe ile daha fazla ilgilenmeye başladı. Geçmişte biraz da olsa bisiklet sürmüş, koşmuş ve yüzmüştü, ancak hiç dayanıklı bir atlet olmamıştı.

Fikrini hemşiresi ile paylaştı, o da ona ileostominin ona bir engel teşkil etmeyeceği garantisini verdi. Eski bir atlet olan cerrahı da tüm desteği ile Bo’nun yanında oldu. Her ikisi de maraton koşucusu olan ebeveynlerinin de yüreklendirmeleri ile Bo, yıl bitmeden bir triatlon yarışına katılma yolculuğuna başladı.

Bo yürümeye başladıktan sonra bisiklet sürmeye de başladı. Bisiklet sürmeye başladıktan sonra, yüzmeye de başladı. Henüz ameliyatının üzerinden beş ay geçmemişti ki Bo, güçlü ve güvenli bir şekilde ilk triatlon yarışının başlangıç çizgisinde yer almaktaydı.

“Kendimden bekleneni yapmak ve yeni vücudumun gerçekten neyi başarabileceğini görme zamanı gelmişti” diyor. “Etrafımın o tüm diğer “sağlıklı” atletlerle dolu olduğu sabah, varlık amacıma tek başıma yeniden şekil verebileceğimi gördüğüm başlangıç noktası olmuştu!”

“Eğer ostomi ameliyatının sonrasında hayatın bu kadar tatlı olabileceğini önceden bilseydim, ameliyat odasına gönüllü olarak kendim giderdim.”

O gün tabanca ateşlendikten sonra Bo kafasını kaldırmadan kendi kulvarını birincilikle bitirdi.

Son altı senede Bo, üç farklı kıtada, 4 tam Ironman mesafe koşusu ve üç Yarım Ironman Dünya Şampiyonası dâhil olmak üzere 100’den fazla etkinliğe katıldı. Timex Çoklu-Spor Takımının üyesi olarak seçildi. 10 farklı ülkeyi temsil eden profesyonel ve amatör 50 atletten biri olarak Bo, Lake Stevens’tan Orlando’ya, FL’den Lubbock’a, TX ve Cambridge MA’ya kadar Amerika’nın her köşesinde birçok etkinlikte yarıştı.

Hayalini gerçekleştiren Bo güzel, çok yetenekli ve Bo’nun atletik gayretlerini destekleyen bir spor diyetisyeniyle evlendi.

“Korku ve inanç aynı anda aklımızda barınamazlar.”

Great Comebacks®Programı kapsamında Bo kendini, kendisininki gibi sağlık problemleriyle karşılaşan kişilere yardımcı olmaya adadı.

“Eğer ostomi ameliyatının diğer yüzünde hayatın bu kadar tatlı olabileceğini önceden bilseydim, ameliyat odasına gönüllü olarak kendim giderdim” diyor Bo. “İyileşmem adeta bir ödüldü, ancak başlangıç kısmı inanılmaz derecede korkunçtu.”

Ameliyatından sonraki altı senede Bo “korku ve inancın aynı anda aklımızda barınamayacağını” öğrendiğini söylüyor.

Ayrıca ekliyor, “Bilinmeyenden korkuyoruz, çünkü bunu yapmak çok kolay. Çoğumuz değişime karşı direniyoruz, çünkü sonuçları konusunda emin değiliz. Öte yandan inanç da zor… çünkü kendimizi tam manasıyla teslim etmemiz gerekiyor. Kısmi teslimiyet diye bir şey yoktur, kendimizi bırakmamız ve inanç sahibi olmamız gerekiyor!”

33 yaşındaki Bo ve eşi Mari-etta, yerel kilise ve diğer STK’larda aktif oldukları Nashville’de yaşıyor.

meplus-ret-tm.png
me+ ile sizi siz yapan şeyleri yapmaya tekrar başalyabilirsiniz.

me+™ sistemine üye olduğunuzda size özel danışmandan, ürün, yaşam tarzı ve beslenme gibi konularda geniş bilgiye kadar ihtiyacınız olan tüm değerli kayak ve destek parmaklarınızın ucundadır. Tek başınıza keşfetmek zorunda değilsiniz. Hemen bugün katılın ve sizi siz yapan şeyleri tekrar yapmaya başlamanıza yardım etmemize izin verin.