meplus-ret-tm.png Cevaplar

Seyahat Önerileri


Dünya çapında havalimanlarında ve diğer ulaşım noktalarında ekstra güvenlik önlemleri alınmaktadır. Öncesinde ufak bir planlama ve hem güvenlik kurallarını, hem de mahremiyet haklarınızı öğrenmek, yolculuk sırasında sorunlardan kaçınmanıza ve yolculuklarınızın tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Özellikle, bütün havalimanı taramalarının nezaket, haysiyet ve saygı içinde yapılmak zorunda olduğunu unutmayınız. Bütün ABD havalimanlarında ve birçok uluslararası ulaşım noktasında özel bir alanda tarama yapılmasını talep edebilirsiniz.

Birkaç ek ipucu daha:

  • Adaptörlerinizi evde önceden kesin.
    • El bagajında kesici alet taşınmasını sınırlayan kurallar bulunmaktadır, stoma makasınızı bagaja vermek gecikme ve ekstra tarama yapılmasını önleyebilir.
  • Sağlık uzmanınızdan aldığınız stoma malzemelerine ihtiyacınız olduğunu belirten bir beyannameyi yanınızda bulundurun.
    • Bu yazı ile  stomanızı boşaltmaksızın veya göstermeksizin taranma sağlama imkanınız olabilir, ancak, ellerinizde patlayıcı izi olup olmadığı test edildikten sonra stomanızı basit bir şekilde yoklamanız gerekebilir.
    • Yabancı bir ülkeye seyahat ediyorsanız, bu bilgileri yazılı olarak uygun bagajınızda taşıyın. Google Translate  çeviriler konusunda yardımcı olabilir. Seyahat ederken yanınızda ek malzemeler götürmeniz gerektiğini düşünürseniz, yerel bir ezcane harika bir başlangıç noktası olabilir. Yerel eczacı size gerekli malzemeleri verebilmeli ve/veya destek almanız için sizi yerel bir klinik/hastaneye yönlendirebilmelidir.
  • Bagaja verdiğiniz bavulunuzu kaybetme ihtimaline karşı, el çantanızda en az üç gün yetecek stoma malzemelerini bulundurun.
  • Bulunduğunuz yerde gecikme ve/veya malzeme bulunmama ihtimaline karşı yanınıza ekstra malzeme alın.

FAYDALI LİNKLER