meplus-ret-tm.png Cevaplar

Cinsel Yaşam

Her ne kadar bir stomanın vücudunuzu nasıl değiştireceği konusunda duyarlı hissetmeniz normal olsa da, anlamlı ve tatmin edici bir cinsel yaşam yine de sizin ve partnerinizin hayatının bir parçası olabilir. İletişim ve güven iyileşme sürecinin merkezini oluturmaktadır. Cinsel ilişkilerin stomanıza veya size zarar vermeyeceğini bilmek rahatlatıcıdır. Hislerinizi partnerinizle paylaşın ve onun endişelerine de yanıt verin.Zaman içinde ve olumlu bir tutumla, karşılıklı olarak tatmin edici bir cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.

YAKINLIĞI İYİLEŞTİRMEK İÇİN İPUÇLARI

  • Güven gerçek yakınlığın anahtarıdır. Stomanız, nasıl hissettiğiniz ve neye ihtiyacınız olduğu hakkında ne kadar bilgi verirseniz, sizin ve partnerinizin arasındaki bağ o kadar kuvvetli olur.
  • Eskiler şöyle der: Kendinizi görme biçiminiz başkalarının sizi görme biçimini etkiler. Ameliyattan sonra vücudunuzun geçirdiği değişimleri kabullenmek, ameliyattan sonra nasıl hissettiğinizi kontrol etmek ve partnerinizle hislerinizi paylaşmak için vakit ayırın. Ameliyattan sonra zamanla vücudunuzu kabulleneceğinizi göreceksiniz.
  • Bir stomada sinir uçları bulunmaz; bu yüzden, acı veya başka his vermez, ancak tahriş olursa veya sürtünürse biraz kanayabilir. Farklı pozisyonlar denemek birçok sorundan kaçınmanıza yardımcı olabilir.
     -  Yan yana pozisyon stomayla yaşayan kişiler için genelde rahattır, çünkü torba sizin tarafınıza düşecek ve sizin ve partnerinizin arasına gelmeyecektir.
  • Cinsel ilişkiye girmeden önce torbanızı boşaltın (küçük bir torba takmanızı öneririz).Cinsel ilişki için daha küçük ve daha az hacimli olarak tasarlanmış özel torbalar mevcuttur.
  • Stomanız cinsel ilişki esnasında sırasında sizi rahatsız ediyorsa, torbanızı özel olarak tasarlanmış iç çamaşırı, kadın iç çamaşırı veya torba kılıflarıyla örtün. Size aklınızı kolostomiden uzaklaştırıp partnerinize odaklanmanıza imkan sağlamaya yardımcı olabilecek bir dizi şık iç çamaşırı, cinsel ilişkiye yönelik örtüler sargılar ve daha fazlasını sunuyoruz

Ostomysecrets.com adresini ziyaret ederek hizmet verilen ülkelerde alışveriş yapabilirsiniz

Kadınlar için

  • “Doğum kontrol hapı” kullanıyorsanız, özellikle bir ileostominiz olduğunda, doğum kontrol hapınızı değiştirmeniz gerekebilir. Oral doğum kontrol hapları sıklıkla kısa bir ince bağırsakta sindirilmez. Sizin için en iyi doğum kontrol yöntemi konusunda doktorunuza veya stoma hemşirenize danışın.
  • Ameliyattan sonra, birçok kadın vajina kuruluğu yaşayabilir. Bir kayganlaştırıcı deneyin veya vajina kuruluğunu tedavi etmeye yönelik başka seçenekler konusunda doktorunuza danışın.

Erkekler için

  • Bazı erkekler ameliyattan sonraki ilk ilişkide sertleşme bozukluğu belirtileri (örn. bir sertleşme gerçekleştirme/sürdürme veya boşalma sorunları) yaşayabilir. Endişe etmeyin veya panik yapmayın! Bu durum sıkça olur—bu durum bizzat ameliyatla veya ameliyat sonrası cinsellik endişeleri/kaygılarıyla ilgili olabilir. Sertleşmeyi sürdürme konusunda devamlı sorunlar yaşıyorsanız sağlık uzmanınızla görüşün. Büyük bir olasılıkla bunun bir çözümü olacaktır.