meplus-ret-tm.png Cevaplar

Egzersiz

Tenis veya golf oynamayı seviyor musunuz? Ya da koşu, yoga veya yüzmekten iyisi olmadığını mı düşünüyorsunuz? Çok güzel! Stomanızın olması sizi zinde kalmaktan alıkoymamalı..

Sağlık uzmanınızdan izin alarak, ameliyattan önce yapmaktan zevk aldığınız birçok spor veya aktiviteye geri dönebilirsiniz. Muhtemel istisnalar stomanızın sert bir vuruşla yaralanma riski nedeniyle yalnızca temas sporlarıdır (örneğin boks, güreş veya futbol).

Stomayla yaşayan insanlara yarışmaya dayalı mesafe koşucuları, halterciler, kayakçılar, yüzücüler ve diğer birçok amatör ve profesyonel atletler dahildir.Ameliyattan önce hiç egzersiz yapmadıysanız, başlamak için daha iyi bir zamanlamanız olamaz.

İşte size egzersize ve diğer fiziksel aktivitelere devam edebilmeniz için birkaç ipucu:

  • Yavaş yavaş başlayın ve kendi temponuzda devam edin. Karın kaslarınızın ameliyattan sonra iyileşmek için biraz zamana ihtiyacı olacak. Sağlık uzmanınız ne zaman ve nasıl egzersiz yapmaya başlayacağınızı size söyleyebilir.
  • Sevdiğiniz ve haftada en az üç gün programınıza uyan, her seferinde en az 30-60 dakika süren bir aktivite seçin.
  • En iyi deneyim için, egzersizden önce torbanızı boşaltın.Bir de, ıslanmadan veya terlemenize neden olacak bir aktiviteye başlamadan en az bir saat önce adaptörünüzü taktığınızdan emin olun.
  • Birçok stoma torba sistemi, yüzerken bile, suya dayanıklıdır.
  • Yüzücüler için: Suyun torbaya girmesini önlemek için bir filtrenin üzerine filtre koruyucusunu takın. Kurulandığınızda koruyucuyu çıkarabilirsiniz.
  • Bir sauna veya jakuzide rahatlamak mı istiyorsunuz? Sağlık uzmanı bunu onayladığı sürece hiç sorun yok. Adaptörün etrafına suya dayanıklı bir bant çerçeve eklemek yapışkanı korumanıza yardımcı olabilir.Adaptörün yapışmış olduğunu periyodik olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

Rob Hill stoma ameliyatı sonrası fitnessa gönül veren bir kişi. Rob yalnızca sekiz yıl içinde merdiveni zar zor çıkabilecek seviyeden Yedi Zirveyi (her bir kıtadaki en yüksek dağ zirvelerini) tırmanabilen ilk Crohn hastası/stoma hastası olma seviyesine gelmiştir.A.

Rob’un maceraları hakkında daha fazla şey öğrenebilir,başka ilham verici hikayeleri okuyabilir, hatta, stomalı kişilere destek topluluğumuz olan me+ topluluğuna katılarak kendi zaferlerinizi kazanabilirsiniz.