meplus-ret-tm.png Cevaplar

 

CİLT SAĞLIĞINI KORUMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Stomanızın etrafındaki cilt (peristomal cilt) hasar görürse, bu durum acı verici olabilir ve enfeksiyona yol açabilir. Ayrıca torba sisteminizin adaptörünün cildinize yapışmasını zorlaştırır. Önleyici tedbirler, hem peristomal cilt sağlığını, hem de konforunuzu korumanın anahtarıdır.

SAĞLIKLI CİLDİN NEYE BENZEDİĞİNDEN EMİN OLUN

Torbanızın adaptörünü yerleştirdiğinizde,peristomal cildin sağlıklı ve kuru olduğundan emin olmak önemlidir. Bunu yapmak torbanın değişimler arasında yerinde kalmasını sağlar.

Peristomal cildinizin ne zaman sağlıklı olduğunu aklınızın bir köşesine yazın. Peristomal cilt karnınızın diğer tarafındaki cilde benzer, yani düzgün ve tahrişsiz olmalıdır. Sağlıklı cildin nasıl olduğunu öğrendiğinizde, cilt tahrişi belirtilerine dikkat edebilirsiniz.

Sağlıklı Cilt

Tahriş Olmuş Cilt

Adaptörü stomanın etrafına düzgün şekilde yerleştirmek peristomal cilt problemlerini engellemede de önemlidir:

  • Tek parçalı sistemlerde ince, esnek adaptör  cildinizi koruyacak ve daha sık torba sistemi değişimlerine olanak sağlayacaktır.
  • İki parçalı sistemlerde stomanızın çevresini sarması ve boşlukları kapatması için tasarlanmış özel elle şekillendirilebilen moldable adaptörler  peristomal cilt problemlerini en aza indirgemeye yardımcı olacak sıkı bir oturuş sağlar.