meplus-ret-tm.png Cevaplar

 

Fiziksel değişiminize rağmen siz hala stoma ameliyatınızdan önceki aynı insansınız.

Ameliyat sonrası ilk aylarınızda, stoma ile yaşamınıza alışırken bazı şeyler size endişelendirebilir. Bu endişeler anlaşılabilir ve çok normaldir.        
       
Aşağıda bir kaç genel soru ve yanıtlarını bulabilirsiniz. Eğer daha fazla sorunuz varsa, doktorunuz ve stoma hemşirenizden yönlendirme istemenizi öneririz.

EN SEVDİĞİM SPOR VE AKTİVİTELERE KATILIM SAĞLAYABİLECEK MİYİM?

Aktif olabilirsiniz —olmalısınız da—. Ve eğer ameliyatınızdan önce egzersiz yapmadıysanız, bu başlamak için harika bir zamandır. Sağlık çalışanlarınızın izniyle stomanıza gelecek muhtemel yaralanmalar dolayısıyla temas sporları (boks, güreş, futbol gibi) hariç bir çok spor ve aktiviteye katılım sağlayabilirsiniz.

TORBAM SIZINTI YAPACAK MI?  

Stoma torbalarının yapımında kullanılan dayanıklı film, sızıntıları en aza indirmek için tasarlanmıştır. Bununla beraber, torbanızı düzenli olarak değiştirmek ve vücudunuza (tek parçalı sistemde) ya da adaptöre (iki parçalı sistemde) uygun ve güvenli bir biçimde yapıştığından emin olmak, sızıntı ihtimalini düşürecektir.

TORBAM KÖTÜ KOKUYA SEBEP OLACAK MI?

Stoma torbalarının üretiminde kullanılan malzemeler kötü kokuları engellemek üzere tasarlanmıştır. Yine de, kötü koku riskini azaltmak için alabileceğiniz ek önlemler vardır. Kömür filtreli bir torba seçmek kokusu giderilmiş gazın salınmasına yardımcı olacaktır. Beslenme biçiminizi kötü koku ve gaza sebep olacak yiyeceklerin alımını minimuma indirecek şekilde düzenleyebilirsiniz. Torbanızda koku giderici ürün kullanmayı da düşünebilirsiniz.  

Zaman zaman tüm vücutların istenmeyen sesler ve kokular çıkardığını unutmamak gerekir. Bu tür korkuların sizi gününüzü yaşamaktan alıkoymasına izin vermeyin.

CİNSEL İLİŞKİ YAŞAYABİLECEK MİYİM?

Stomanızın olması yakınlaşmalarınızın biteceği anlamına gelmez. Açık iletişim ve güven ile anlamlı ve tatmin edici cinsellik yaşamak mümkündür.

Vücudunuzun değişimine karşı hassas olmanız normaldir. Duygularınızı eşinizle ya da sevdiklerinizle paylaşın ve onların düşüncelerine karşılık verin. Eşinize cinsel ilişki yaşamanın stomanıza zarar vermeyeceğini anlatın. Zamanla, karşılıklı anlayış ve pozitif bir tavırla, karşılıklı tatminin olduğu bir cinsel hayat yaşayabilirsiniz. Cinsel hayatla ilgili daha fazla ipucu için , buraya tıklayın.

ARKADAŞLARIMA VE MESLEKTAŞLARIMA STOMAM HAKKINDA NE SÖYLEMELİYİM?    

Özellikle desteğe ihtiyacınız olan iyileşme sürecinizde etrafınızda güvenebileceğiniz arkadaşlarınızın olması her zaman rahatlatıcıdır. Yine de stoma ile yaşayan bir çok insan durumlarını arkadaşlarına, ailelerine ve meslektaşlarına söylemeyi utandırıcı bulur.

Açıkça, stomanızdan kime bahsedeceğiniz size bağlıdır. Ve eğer size rahatsız hissettirecekse durumunuzu kimseye açıklamak zorunda değilsiniz — hatta birisine bahsetmedğiniz sürece kimse stomanız olduğunu bilmeyecektir. Fakat en yakınlarınızla iletişiminizi açık tutmanızı tavsiye ederiz. Güvendiklerinizden gelecek destek yeni hayatınıza alışmada sadece size değil, onlara da yardımcı olacaktır.

GARDROBUMU YENİLEMEM GEREKECEK Mİ?

Stoma torbanız vücudunuza düz yapışacak şekilde tasarlandığı için çoğu kıyafetinizde belli olmayacak. Dolayısıyla, gardrobunuzu tamamen değiştirmeniz gerekmeyecek. Özel iç çamaşırlarına bile ihtiyacınız olmayacak — torbalar normal iç çamaşırlarının içine ya da dışına takılabilir.

Bir kaç giyinme ipucu size daha rahat hissettirebilir:       

  • Eğer stomanız belinizde ya da bel çizginizin yakınındaysa beli sıkı olan pantolon ve kemerlerden kaçınmaya çalışın.
  •        
  • Eğer külotlu çorap ya da tayt giymek isterseniz, yumuşak ve esnek olduklarından emin olun .
  •        
  • Sporcu çamaşırı giyen çoğu erkek, bu çamaşırların bir beden büyüğünü giymeyi faydalı bulur.
  •        
  • Her tip iç çamaşırı giyebilirsiniz, bununla birlikte rahat ve çekici kıyafetler ostomi sisteminizle kullanırken ekstra güven duygusu yaratabilir. Ostomysecrets®
  •        
  • Söz konusu mayo olduğunda, kadınlar tek parça, erkekler de boxer tipi mayoları tercih edebilirler.