meplus-ret-tm.png Cevaplar

Şimdi ne olacak?

Stoma ameliyatınız bitti ve evdesiniz. Bir çok insan için ameliyat daha rahat bir yaşamın başlangıcı olabilir. Fakat bu yine de fiziksel ve zihinsel olarak stoma ile yaşamaya alışmayı gerektirir.

Stoma ameliyatınız bitmiş olmasına rağmen stoma ile yaşamınızın özellikle ilk 12 haftasında bir çok sorunuz ve kaygınız olabilir.Endişeli, kafası karışmış veya sinirli hissedebilirsiniz. . Ameliyatınızdan sonra özgürlüğünüz, gelişmiş sağlığınız ve tadını çıkarabileceğiniz yeni etkinlikler için heyecanlanabilirsiniz. Ya da bu duyguların karışımını yaşayabilirsiniz. Bütün bu tepkiler son derece normaldir.

Yalnız değilsiniz. Stoma hemşireniz ve sağlık çalışanlarınız her adımda size yardım etmek için buradalar. Biz de.

“YENİ NORMAL" YAŞAMINIZ

Stoma ameliyatından sonra bir kaç ay boyunca sizin ve sevdiklerinizin büyük bir alışma sürecinden geçeceğinizin farkında olmak önemlidir. Bir stomaya sahip olmak, yeni bir “normal” yaşam biçimine ayak uydurmanız gerektiği anlamına gelir.

İster kolostomi, ileostomi ya da ürostomi ameliyatı geçirmiş olun, stomanızın etrafındaki derinin bakımının yanısıra vücut dışkınızın stomanızdan geçişini nasıl sağlayacağınızı öğrenmeniz gerekecektir.

İlk altı-sekiz hafta içinde stomanızın boyutu büyük olasılıkla küçülecektir.Stomanızın düzenli olarak ölçülmesi ile doğru ölçüde torba sistemi kullandığınızdan emin olacak, özgüveniniz artacak ve rahatsızlığınız azalacaktır.

Zamanla, stoma bakımınız günlük rutininizin bir parçası haline geldiğinde yeni yaşam biçiminizle daha da rahat edeceksiniz. Yine de, ilk alışma süreciniz boyunca stoma hemşirenizle sık iletişimde olmalısınız. Sorunlarınızın ya da kaygılarınızın cevapları genelde bir telefon uzaktadır.