Stomalı Bireyler Hakkında

Stomalı Birey Destek Bilgileri

Bilmeniz Gerekenler

Hastalarınız bir tanışma çantası ve içerisinde bilmeleri gerekenlere dair broşürler alıyor olacakalr. Daha sonrasında çağrı merkezimiz tarafından aranarak ihtiyaçları olan bilgilere de ulaşabilecekler.

Çağrı merkezimiz, ürünlerimiz ve servislerimiz hakkında bilgi alabileceğiniz, aklınıza takılanları sorabileceğiniz bir hizmet sunar. Yardım etmek için buradayız.

Daha fazla bilgi için arayabilir ya da e posta gönderebilirsiniz musterihizmetleri@convatec.com, 444 51 69.

Hastalar İçin Cilt Bakımı 

Başarılı bir peristomal bakım yönetiminin en mühim kısmı korumadır. Ostomi ile yaşayan hastalarınıza,  cilt bakım ipuçlarını sağlayarak, peristomal cilt koruması hususunda yardımcı olabilirsiniz. .

Sağlıklı Peristomal Cilt Bakım Pratikleri için İpuçları :

 • Torbayı uygulamadan önce adaptörün veya tek parça torbanın ortasındaki açıklığı stomanızın boyutuna göre ya da biçimlendirin.
 • Temizlik için kalıntı bırakmayan sabunları tercih edin. Bu sayede, adaptör ve torba sisteminin yapışkanlığını garanti altına alabilirsiniz. Ayrıca, hoş kokulu sabunları kullanmamaya çaba gösterin. Bu tür sabunlar, cildi tahriş edebilmektedir.
 • Eğer sızıntı farkederseniz adaptör ya da tek parça torbanızı hemen değiştiriniz.
 • Daha iyi bir oturuş sağlamak için bakım ürünleri kullanınız
  Bakım ürünleri hakkında ek bilgi için tıklayınız

Genel bir kural olarak, sağlıklı bir peristomal cildin, vücudun diğer yerlerindeki cilt ile aynı şekilde gözükmesi gerekir. Genellikle adaptör veya tek parça torbayı çıkardığında kişi yapışkan kaynaklı bir kızarıklık farkedebilir. Bu normaldir. Kızarıklık geçmez ise bu peristomal cilt probleminin bir işareti olabilir. Genel rahatsızlık hissi ise diğer bir peristomal cilt problemi belirtisi olabilir.

Hatırlayınız:
Cildinizin zarar görmesi için dışkının çok miktarda olması ya da uzun süre cildinizde kalması gerekmez.Oluşan zararın farkına varmak her zaman kolay olmayabilir.  Bu nedenle hastlarınızın Peristomal Cilt Problemleri Tanımlama ve Yönetim Rehberi *gibi bir araçtan haberdar olmaları yerinde olabilir. Böylece uyarı işaretlerini bilir ve cilt problemlerini nasıl yöneteceklerini öğrenebilirler.

 • Convatec Moldable Technology™ Adaptörler
 • Doğru Adaptörü Seçmek
 • Düz ve Konveks Arasındaki Fark?

ConvaTec Moldable Technology™ Adaptörler

Güvenli bir oturuş nasıl sağlanır?

Elle şekillendirilen yenilikçi ConvaTec Moldable TechnologyTM adaptörler makas kullanımını ortadan kaldırmaktadır ve parmaklar aracılığıyla stoma açıklığına uyarlanabilecek biçimde şekillendirilebilmektedir. Azami güvenlik için stomanızın etrafını nazik bir şekilde sarmalamaktadır.

 • Esnek yapışkanı genişleyeip daralarak, stomanız ile birlikte hareket etmektedir.
 • Kolay ve basit kullanım sağlamaktadır.
 • Cildinizi korumaya yardımcı olurken sizin için en ideal oturuşu sağlamaktadır.

Kesilebilen Adaptörler

Kesilebilen adaptörleri kullanmak için stomanızın şeklini bir şablona çizdikten sonra adaptör üzerinde bu şablonu kullanarak kesim yapabilrsiniz.

Nasıl mı;

 • Çizdiğiniz şablonun üzerinden giderek makasla kesin/li>
 • Stomanızla adaptör arasında 1,6 - 3 mm boşluk kalmasına dikkat edin.
 • Arada kalacak boşluğu doldurmak için pasta kullanımı önerilir.

Durahesive®(uzun süreli kullanım) Adaptörler

Durahesive® adaptörler sıvı çıktılar için uygundur. Sıvı ile karşılaştığında dağılabilen bazı diğer adaptörlerden farklı olarak Durahesive® adaptörler stomayı korumak üzere şişer. Bu özel durum turtlenecking, balıkçı yaka kazak etkisi, olarak bilinir ve cilde zarar vermeden daha güvenli oturuş sağlar.

Aşağıdaki durumlarda idealdir:

 • Sıvı çıktı

Stomahesive® (standart kullanım) Adaptörler

Stomahesive® adaptörler ürostomili bireyler için ek opsiyon sunar. Özel formulasyonlu bu adaptör hen kuru hen de nemli cilde yapışma sağlayarak mükemmel güvenlik sağlar. Cildi çıktının zararlı etkilerinden korurken sıkı bir oturuş sağlarr.

Düz

Düz Adaptör

Düz adaptörler kıyafetlerin altından daha az belli olur ve daha esnek opsiyonları vardır.Yaklaşık 1,5 cm ve daha fazla çıkıntısı olan stomalar için uygundur.

Uygun olduğu durumlar:

 • Çıkıntılı Stomalar

Konveks

Konveks Adaptör

Düz veya 1,5 cm den daha az çıkıntısı olan stomalarda , özel yapısı sayesinde iyi bir oturuş sağlar. Önceden kesilmiş veya moldable versiyonları mevcuttur. 

Uygun olduğu durumlar:

 • Düz veya retrakte stomalar
 • Cilt kıvrımları arasındaki stomalar

Doğru Torbayı Seçmek

Yaşam tarzınıza ve kişisel tercihlerinize göre tek parça veya iki parçalı ostomi sistemi seçebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda farklı torba sistemlerinin avantaj ve kısıtlamalarını görebilirsiniz. 

Ostomi Sistemleri

2 Parça

Tüm ostomi sistemi yerine sadece torbayı değiştirmek mümkün olacağı için, hızlı bir değişim olanağı sunar. Hem boşaltılabilir hem de kapalı torba opsiyonu vardır. ConvaTec 2 parça ostomi sistemleri arasında SUR-FIT Natura® , Combihesive 2S® ve Esteem synergy® bulunmaktadır. Her sistem farklı kişisel tercihlere göre hazırlanmıştır.

1 Parça

1 Parça sistemlerin kullanımı kolaydır. Her seferinde tamamını değiştirirsiniz. Hem boşaltılabilir hem de kapalı opsiyonları mevcuttur.  

TORBA TERCİHLERİ

Stomalı bireylerin farklı torba tiplerine ihtiyaçları olabilir, bu nedenle ConvaTec geniş bir yelpazede torba alternatifi sunar.

Kapalı Torbalar

 • Temiz & Düzenli. Boşaltılabilir torbaların aksine, temizleme ve tekrar yapıştırma gerektirmez. Her değişimde yeni bir başlangıç yaparsınız..
 • Hızlı & Kolay. Boşaltmak ve temizlemek yerine torbayı çıkarıp yenisini taktığınız için değişim süresi kısadır! 
 • Güvenli & Rahat. Alt tarafı kapalı olduğu için sızıntı riski yoktur. Güvenle ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Boşaltılabilir Torbalar

Bu torbalar gün içerisinde defalarca boşaltılabilir. Farklı tip özellikte ve kapama şekline sahip oldukça geniş yelpazede ürünler sayesinde size en uygun ürüne ulaşabilirsiniz.

Ürostomi Torbaları

Ürostomili bireylerin özel ihtiyaçları vardır, bu nedenle ConvaTec ürostomililere özel torba sistemlei sunar. ConvaTec ürostomi torbaları , konfor paneli ve geri akışı engelleyen valf sitemine sahiptir ve iki farklı kapanış tipindedir.