meplus-ret-tm.png Cevaplar

Stoma açılması ameliyat öncesi görüşmenizde konuşulmalıdır. Eğer cerrahınız stoma açılmasını henüz sizinle konuşmadıysa, ameliyat öncesinde bunu sormanızı öneririz.

Stomanın doğru açılması ileriki zamanlardaki rahatlığınız ve stomanızın bakımını yapabilmeniz açısından önem taşır. Torba değişimini mümkün olduğunca kolay ve bağımsız yapabilmeniz için stomanın düz cilt yüzeyine açıldığından, böylece stomayı kolayca görebileceğiniz ve ona ulaşabileceğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

SORMAK İSTEYECEĞİNİZ SORULAR

Aşağıda hastanedeyken sağlık çalışanınıza sormak isteyebileceğiniz bazı genel soruları bulabilirsiniz:

  • Ne kadar sonra yeme-içmeye başlayabileceğim?
  • Hastanede ne kadar kalacağım?
  • Ağrım olursa ne yapmalıyım?
  • Stoması olan herkes torba kullanmalı mı?
  • Malzemeleri nasıl kullanacağımı bana kim gösterecek?
  • Malzemeleri nereden temin edebilirim?

Ameliyatınızdan sonra stoma hemşireniz sizinle ameliyatınız hakkında konuşacak, vücudunuza neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacak ve hastanedeki iyileşme sürecinizde ve sonraki evde bakıma geçişinizde stomanıza nasıl bakacağınızı öğretecektir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak daha fazla yardım almak için başka uzmanlar ve kliniklere yönlendirilebilirsiniz.

Herkesin farklı olduğunu ve hepimizin değişimlere farklı yollarla uyum sağladığını hatırlamak önemlidir. Hemşirenizden almayı beklediğiniz destek her zaman sizin bireysel ihtiyaçlarınıza göre şekillenecektir. Sizin gibi aynı ameliyatı geçiren bir çok insan vardır ve doktorunuz ve hemşireniz her zaman sizi dinlemeye ve yardım etmeye hazırdır.