OSTOMİ HAKKINDA BENİM İÇİN HANGİ ÜRÜN? ÜRÜNLER NEREDEN SATIN ALABİLİRİM?
 ÜROSTOMİ AMELİYATINI KAVRAMAK

ÜRİNER SİSTEM

Böbrekler, üreterler, mesane ve üretra üriner sistemi oluşturur. Böbrekler, kaburgalarımızın bittiği yerin hemen altında sırt tarafımıza doğru bulunana fasulye biçimindeki iki organdır ve kandaki zararlı maddeleri ve suyu süzerek idrarı oluşturur. İdrar, üreter adı verilen iki küçük kanaldan geçerek mesaneye ulaşır. İdrara çıkmaya hazır olduğumuzda, üretra idrarın vücut dışına atılmasına izin verir. Ürostomi ameliyatından sonra, idrara çıkmanız istemsiz hale gelir. İdrar stomanızdan, yani karındaki açıklıktan geçerek vücut dışına çıkar ve torbanıza dolar.
 

ÜROSTOMİ AMELİYATINI KAVRAMAK

Ürostomi veya üriner diversiyon idrarın direk dışarı çıkması için karında cerrahi girişimle oluşturulmuş bir açıklıktır. Stoma adı verilen bu yeni açıklık, idrarın üriner sistemin hasta kısmını bypas ederek dışarı çıkmasını sağlar. Üreterleri karın duvarına ağızlaştırmak için ince bağırsaktan alınan bir parça kullanılır.
Ürostomi ameliyatından sonra, idrara çıkmanız istemsiz hale gelir. İdrar stomanızdan, yani karındaki açıklıktan geçerek vücut dışına çıkar ve torbanıza dolar.

İleal Kondüit (Kanal)

Üriner diversiyonun en sık tipi olan ileal kondüit (kanal) mesane alındıktan sonra yapılır. İnce bağırsaktan (ileumdan) cerrahi yolla küçük bir parça alındıktan sonra kanal (kondüit) olarak kullanılır. İdrarı böbreklerden taşıyan üreterler boşaltımın gerçekleşmesi için bu yeni kanala bağlanır. Daha sonra bu yeni kanal stoma olarak karın duvarına ağızlaştırılır.
 

Üreterostomi

Üreterostomi yine mesane alındıktan sonra bir veya iki üreterin böbreklerden yeniden yönlendirilerek karın duvarına ağızlaştırılmasıdır.
 


 
  Stoma Bakımı    

 

 

  Kapalı Torba Seçenekleri
Combihesive 2S Kapalı Torba

Hayata sarıl, hayatı paylaş.
 
  Ostomi Bakımında En Yeni
Esteem synergy® Filtreli
Boşlatmalı Torba


Hayata sarıl, hayatı paylaş.
 
  Boşaltmalı Torba Seçenekleri
Combihesive 2S InvisiClose® Boşaltmalı torba

Zarif ,akıllı ve eksiksiz.
Bu sayfa ve içeriği sadece Türk tüketiciler içindir.
Türkiye Anasayfa | Hastalar ve Tüketiciler | Sağlık Profesyonelleri | Diğer Ülkeler
                            Yasal Uyarı | Gizlilik Sözleşmesi Top